Rok 2020 – jaký to byl rok?

Rok 2020 je za námi, a ačkoliv se nám to v předchozích letech nepodařilo, letos jsme se rozhodli to změnit, a přece jen ho pár větami zhodnotit.

Leden byl jako vždy nabitý přípravou na novou sezónu. První trénink jsme odstartovali hned 2.1.2020. Tvořili jsme velké formace, malé skupiny, dua i sóla. Někteří z našich tanečníků byli na parketu téměř každý den. Upevňovaly se týmy, prohlubovala se přátelství. Zejména v dospělém týmu, který doplněný o čtyři tanečnice juniorské kategorie absolvoval i mnoho vystoupení. Mimo tréninkové přípravy byly rozešité i kostýmy. Čtyři velké formace, malé skupiny, sóla i dua. Mimo šití kostýmů bylo třeba dodat zdobení, nakoupit nezbytné doplňky a objednat oblečení na zbylé velké formace. Práce bylo zkrátka mnoho a všichni se cítili velmi motivovaní. Pro část našich tanečníku se přiblížila první soutěž sezóny. Již tradiční výlet do Vídně, o kterém si můžete přečíst na našem blogu.

Sezóna se tím skvěle rozjela a my se nemohli dočkat pokračování. V polovině února přišla anketa vyhlášení Nejlepšího sportovce roku 2019 v okresu Chrudim. Mimo krásných pochval a potlesku za naše vystoupení jsme získali i ocenění za 3. místo mezi kolektivy dospělých a prvenství v kategorii trenér roku. Obou cen si moc vážíme a jsme rádi, že se tato akce koná. Ostatně i o tom si můžete přečíst zde.

Začátkem března následovala hned další soutěž. Už v tuto chvíli se začala objevovat první opatření, ale i přesto mohla soutěž proběhnout. Naši tanečníci zabojovali o příčky nejvyšší v sobotu i v neděli a my jsme na ně moc pyšní, jak je bezpochyby patrné z článku.

A pak to přišlo! Týden před první velkou soutěží, zavírají se školy, ruší se akce, fungování je dovoleno v omezeném režimu, a nakonec i ten se ruší. Předáváme si kostýmy, tančíme v nich naposled pro radost a věříme, že se za měsíc vidíme opět na tanečním parketu. Téměř měsíc si dáváme pauzu od tance, posíláme nárazové úkoly, těšíme se z fotek a videí a jednoduše věříme. Vzhledem k nezlepšující se situaci přecházíme na online výuku. Tanečníci dospělých, juniorských i dětských formací mění své pokojíčky na taneční parkety a společně pokračujeme ve zlepšení našich dovedností.

Kvůli omezenému prostoru se zaměřujeme na posílení těla a zvětšení rozsahů. Ve chvíli, kdy jsme se opět mohli vrátit na parket byl progres více než znatelný a nám udělalo ohromnou radost, že naši tanečníci využili nucené volno ve svůj prospěch. Ještě větší radost jsme měli, když jsme si vyposlechli, jaké lekce naši tanečníci vyzkoušeli díky virtuální podobě. Jsme na Vás moc pyšní, protože všichni víme, že čím bohatší pohybový slovník máš – tím lepším tanečníkem se stáváš!

Květnový návrat na parket byl plný lásky, energie, přátelství, a především chuti se zlepšovat. V první fázi jsme trénovali po menších skupinkách, a nakonec se mohli setkat všichni společně. O tradiční oslavu narozenin našeho klubu aneb Den otevřených dveří jsme přišli, ale aspoň jsme si prodloužili tréninkovou činnost do konce června a protančili, co se dalo. Během června jsme stihli natočit mnoho nových videí, především z pátečních lekcí, a dokonce nafotit nové fotky některých našich tanečnic.

Focení se neslo v duchu „DIVOČINY“ a na závěr jsme si vyzkoušely, jaké to je skutečně tančit v dešti. Byla zima, bylo bahno, ale taky byla neuvěřitelná legrace, vzájemná podpora a vznikly krásné fotky, které naleznete na našem instagramu. Tyhle společně strávené dny mimo taneční sál jsou skutečně k nezaplacení!

Po oficiálním ukončení tréninků přišly na řadu LETNÍ OPENCLASS – aneb lekce pro všechny tanečníky, kteří si nechtějí dát od tréninku delší pauzu. Nezáleží, zda tančí u nás, v jiném tanečním klubu nebo nikde. Stačí mít chuť a být starší deseti let. Letos jsme stihli celkem čtyři lekce a bylo to nádherné. Vidět naše bývalé tanečníky vedle nové generace, setkat se se soutěžními rivaly a sledovat, jak se s kroky perou úplní začátečníci bylo neopakovatelným zážitkem. Ještě jednou Vám všem děkujeme za skvělou atmosféru a těšíme se zase někdy na viděnou 😊

V červenci jsme si také konečně vyzkoušeli, jaké to je uspořádat letní příměstský tábor. Byla to premiéra a povedla se na výbornou. Děkujeme rodičům za přihlášení dětí, jejich důvěru a skvělou zpětnou vazbu. Tábor jsme zaplnili především pohybem, trochou tance a velkým množstvím soutěží. Děkujeme restauraci Na pohodu za skvělé jídlo a všem, kdo nám s organizací LPT pomáhali za jejich čas.

V srpnu odjela skupina našich tanečníků již tradičně na Tanec bez hranic, kde zlepšovali své taneční dovednosti a my zatím připravovali Taneční víkend pro ženy a tradiční Letní taneční soustředění. První zmíněná akce byla další premiérou našeho klubu pořádanou v létě 2020. Byla to absolutní bomba, úplné začátečnice i pokročilé tanečnice se setkaly na jednom parketu a všechny navzájem si dobily baterky. To vše se odehrálo pod taktovkou Martiny Novákové a Lindy Váchové. Energie, která tam celý víkend proudila jednoznačně vyzařuje z přiložené fotky a nám nezbývá, než říct – POJEĎTE PŘÍŠTĚ TAKY!

Letní taneční soustředění, již tradiční akce, která probíhá každý rok třetí týden v srpnu, byla pro naše soutěžní složky. Pro některé děti to byla premiéra, ale všichni to díky svým vedoucím zvládli skvěle. V letošním roce nás navštívili naši oblíbení i zcela noví lektoři a opět obohatili pohybový slovník našich tanečníků. Došlo k drobné úpravě doprovodného programu, ale klasický karneval zůstal a nám udělalo ohromnou radost, že masku měl tentokrát téměř každý a některé stály skutečně za to. Děkujeme Vám všem, že jste byli součástí! V podivném roce 2020 si toho, že soustředění mohlo proběhnout, vážíme ještě o něco více.

V létě jsme s nadějí, že se vrátí vše zcela do normálu, začali připravovat poslední premiéru letošního roku. Vznikly krásné nové fotografie se skvělou partou, kde měli zastoupení děti, junioři i dospělí. Slunce pálilo, ale všichni makali, aby byl výsledek, co nejlepší. Akci se bohužel vzhledem k situaci uspořádat nepodařilo, ale pár fotek můžete vidět na našem instagramu a my věříme, že se nám to povede v roce 2021!

Září jsme již tradičně odstartovali druhým kolem přihlášek a nedokážeme dostatečně poděkovat za Váš zájem o naši práci. Velmi si ho vážíme. Tréninky jsme pro jistotu začali již 7.9.2020 a jako bonus si střihli pár víkendů. Oprášili jsme formace připravené pro rok 2020 a těšili se, kde je předvedeme. Při rušení velkých akcí bylo jasné, že nebudou ani vystoupení ani soutěže v omezeném režimu. Rozhodli jsme se tedy využít náš čas na maximum a uspořádat pro juniory a dospěláky alespoň workshopy. Před uzavřením vnitřních sportovišť jsme stihli přesně dva. Ten první byl pod taktovkou naší dlouholeté lektorky Niky Ladzi a doslova nás pohladil na duši. Druhý měl na starost Míra Kosík, který se jednoznačně řadí mezi nejvýraznější tanečníky současnosti a přivezl k nám neskutečnou energii. Emoce byly všude a atmosféra byla neskutečná. Videa a fotky můžete vidět na našich sociálních sítích. Ještě jednou Vám oběma moc děkujeme!

A bylo to. Od 12.10.2020 opět dochází k uzavření vnitřních sportovišť a my okamžitě přecházíme na online výuku. Tentokrát zapojujeme i jednu z přípravek a držíme šestiletým špuntům palce, aby za počítačem udrželi pozornost. Online výuka je pro všechny mnohem náročnější a informace se předávají hůře, ale není to nemožné. Fyzický kontakt jednoduše nelze nahradit. Byla to ohromná zkušenost a o to vděčnější jsme, že jste i přes tuto komplikaci stále s námi. Vidět Vás bojovat s připojením, prostorem, přenosem zvuku, vztekem z nastalé situace a na konci lekce přijít blíž k monitoru zpocení a díky tomu snad i šťastní, je vlastně jedna z nejkrásnějších chvil. Tentokrát jsme se zaměřili místo fyzické stránky na tanec a zažili propojení na dálku. Samozřejmě, že každý náš tanečník zažil ohromnou nechuť a cítil se někdy demotivovaný, ale znáte to -> tanec spojuje a my to nakonec všechno společně překonáme! Děkujeme Vám. A jedno ohromné poděkování patří rodičům, kteří za monitory napovídali, a dokonce se sami jedné z hodin účastnili. Dětem svítili oči, že si to budeme pamatovat snad navždycky.

V prosinci jsme se konečně dočkali a mohli se částečně vrátit na parket. Omezení skupin na 9+1 značně změnilo náš rozvrh. Organizačně to bylo i kvůli nestálé výuce dětí ve školách náročné, ale stálo to za to. Vidět naše tanečníky opět zářit na parketu bylo přesně to, co jsme před koncem roku 2020 potřebovali. Menší skupinky měly svoje kouzlo a my jsme rádi, že jsme tuto zkušenost mohli získat. K „životu“ jsme přivedli sestavy, které jsme se společně naučili na online hodinách. Mohli jsme opět tvořit a spolupracovat. A to bylo jedinečné. Videa z těchto lekcí máme v zásobě a těšíme se až se s Vámi podělíme, některá najdete už teď na našich sociálních sítích, tak se skočte podívat.

Suma sumárum rok 2020 byl jednou velkou změnou. Polovinu tréninků jsme strávili za obrazovkami telefonů a počítačů, ale i tak se nám podařilo mnoho zažít, jak si můžete přečíst výše. Mnohem více si vážíme společných chvil a také je mnohem více prožíváme. Jsme neskutečně vděční za vše, co jsme mohli zažít a nemůžeme se dočkat, až se svět vrátí do původního stavu a my toho zažijeme zase mnohonásobně výše společně s Vámi. Doba je to náročná pro všechny, ale věříme, že všechno špatné jednou skončí a DĚKUJEME VÁM, ŽE S NÁMI STÁLE TANČÍTE V DEŠTI, respektive v pořádné bouři. Těšíme se, co nám přinese rok 2021 a věříme, že ho prožijeme s Vámi. Tanec je láska na celý život a my jsme vděční, že sledujete či prožíváte právě ten, který Taneční klub Besta Chrudim žije již od roku 1991.

SDÍLEJTE: