Rok 2019 – slavíme 30 let!

Slíbili jsme to Vám, a tak nějak vlastně i sami sobě. Letos slavíme 30 let od vzniku Taneční školy a tanečního klubu Besta Chrudim a chceme si pořádně zavzpomínat.

Každou středu se tedy můžete těšit na něco málo z naší historie a třeba si i Vy vzpomenete na něco, co jste s námi zažili. I kdyby to bylo třeba už docela dávno 😊 Pokud Vás to zajímá, ačkoliv jste s námi nikdy netančili, tak jednoduše čtěte dál, a nakonec se i Vy dozvíte, jak to všechno začalo.

Začínáme rokem 2019. To byl rok, kdy jsme mimo mnoha tuzemských soutěží zvládli i asi zatím nejvíce mezinárodních klání během jedné sezóny. Únor ve Vídni, květen v Itálii, červen na Mistrovství Evropy v Praze, červenec v Portugalsku, listopad další zahraniční soutěž v Praze, a nakonec jako vrchol celé sezóny Mistrovství světa v Polsku. Od března do června to samozřejmě byly soutěže na české půdě. Celkově jsme za sezónu zaznamenali skutečně mnoho úspěchů, které můžete najít v sekci výsledky, my ale chceme připomenout takové ty momenty, které nás zasáhly. Zkrátka to, co z čísla na diplomu jednoduše nepoznáte a třeba zjistíte, proč někdy 6. místo znamená víc, než to první.

Pojďme začít choreografií I FEEL GOOD, která měla takových momentů mnoho. Hudba od Jessie J, tým dospělých tanečnic, nová image od Lindy Váchové, drobná změna pohybového slovníku a mnoho choreografických rad od Martiny Novákové. To vše vyneslo našim kráskám vítězství na všech třech regionech, vždy bez ztráty jediné jedničky. Nejvíce nás namotivoval region Czech dance masters a porada odborné poroty, která nás povzbudila do nové sezóny, a i to mělo podíl na obhajobě titulu Mistr Čech v Chomutově. Jak už to tak bývá, nejlepší týmy jsou složeny minimálně ze dvou generací a tady tomu nebylo jinak. Tým plný maturantek (díky za všechny ty maturitní plesy) došel ke konci svojí taneční cesty a téměř polovina z nich se rozhodla skončit. Podvědomí nám to napovídalo už od začátku sezóny a společně jsme si to potvrdily začátkem května. Vzhledem k tolika společným zážitkům byl konec víc než emotivní, ale tak už to prostě bývá. Důležité bylo udržet koncentraci do konce sezóny. Vrcholem téhle bylo Mistrovství Evropy 2019 v Praze. Maturity, přijímací zkoušky na VŠ a poslední společný start – to vše v jednom týdnu. Naše holčičky, které spolu vyrůstaly, zažily a překonaly někdy až příliš mnoho, tančily naposledy a vytančily si titul VICEMISTRA EVROPY! Jsme na Vás už navždycky moc pyšní a děkujeme za všechny výsledky, zážitky, rozlučku i dárky nejen v roce 2019!

Byl to konec jedné generace nicméně to nebyl konec cesty této formace. Zbylá jedenáctka se hecla a rozhodla, že bude pokračovat na Mistrovství světa. Menší počet tanečnic, odhodlání na sobě makat a láska k tanci, zajistili neuvěřitelné propojení, které nás opravdu mile překvapilo. Propojily se tanečnice, které se dřív znaly opravdu jen z tréninku. Přineslo to nejen tréninky navíc, ale i mnoho vystoupení a s nimi spojené zážitky. A nakonec přišla i cesta do Polska – startovat ve velkých formacích (max. 24 tanečníků) v jedenácti lidech, chce skutečně odvahu. Držely jsme jim všechno, co se dalo – příprava byla poctivá a my hrdě hlásíme, že skončily na krásném 6. místě jako nejlepší tým z České republiky. Děkujeme ani na tyhle chvíle nikdy nezapomeneme.

A pak tu máme juniory. Dreamteam, který stárne rychleji, než bychom chtěli, a ačkoliv se někdo odpojí a jiný připojí, jejich chemie vždy skvěle zafunguje, a nejen na soutěži jednoduše září. Standardně předvádí skvělé výkony, o čemž svědčí dvě finále v řadě na Mistrovství světa a my jim z celého srdce přejeme, aby dosáhly vysněné medaile či titulu. Tento tým je vidět a prosadí se na všech soutěžích v různých organizacích. Občas si vybere vlastní známky jinou formací, ale o tom zase jindy. V roce 2019 se jim podařilo vytančit finále na Mistrovství Čech Taneční skupiny roku pro obě formace a s tou jazzovou získat dokonce stříbrnou medaili – tenhle úspěch je pro nás neuvěřitelný – udržet jazz v kategorii dance art je víc než náročné a my jsme pyšní, že tenhle tým to opakovaně dělá. Snad největším zážitkem je finále na Mistrovství Evropy, kde jsem jako choreograf zažila neuvěřitelný pocit. Každý trenér chce svůj tým vidět z čela a při finále tedy sedíme všichni téměř v jedné řadě.  Tentokrát jsem měla to štěstí sedět vedle hlavní trenérky Caro dance, která je od prvního Mistrovství světa už v roce 2009 jedním z mých vzorů v tanečním světě a po odtančení právě těchto tanečnic slyšet její chválu. A to byla přesně ta chvíle, kterou prostě chcete zažít bez ohledu na konečný výsledek.

Dalším obrovským zážitkem spojeným se skvělým výsledkem a částí juniorského týmu jsou oba výsledky malých skupin. Contemporary formace Hurt for me, na které se choreograficky podílela Ilona Sedláčková, si vytančila na Mistrovství Evropy nádherné 6. místo. V nabité kategorii contemporary dance malých skupin juniorů je to zatím náš nejlepší výsledek a my nedokážeme slovy popsat, jak moc si ho vážíme. Podíl na tomto výsledku má mnoho lidí, ať už to jsou tanečnice samotné, jejich rodiče, choreografky, lidé tvořící zázemí TK Besta Chrudim či hodiny a roky tréninku strávené ve společnosti velkého týmu.

Další bombou roku 2019 byla soutěž v Portugalsku, kam jsme se kvalifikovali z tuzemské soutěže v Jihlavě. Byl to zcela nový koncept soutěže a pro nás celkově veliký zážitek. Spojili jsme tanec s poznáváním světa. Ani tady se naši tanečníci neztratili. Vypíchnout ovšem musíme výsledek Ilony Sedláčkové – sólistky v dospělé kategorii. Z Portugalska si přivezla bronzovou medaili, podpora v sále i u obrazovek přímého přenosu byla ohromná a radost z výsledku minimálně trojnásobná. Její nejen taneční cestu sledujeme už od dětství a tohle byla třešnička na dortu. Stejně jako každý tanečník musela překonat mnoho překážek, a ačkoliv to v pubertě i později vypadalo na poslední tanec či rok, nakonec vždy našla cestu, jak si tancování udržet na blízku a my věříme, že ji bude provázet celým životem. 

Zapomenout nesmíme ani na velkou formaci dětí, která poprvé vyrazila na Mistrovství světa do Polska a vybojovala si bronzovou medaili a titul 2.vicemistr světa v kategorii jazz dance. V této kategorii jsme startovali podruhé v životě, velké formace dětí běžně za náš tým na MS nestartují a dostalo se nám hned takové odměny. Pro většinu to byla první velká soutěž v zahraničí. S vykulenýma očima děti sledovaly ostatní týmy v zákulisí a zároveň se poctivě připravovaly. Děkujeme „armádě“ rodičů, která s námi vyrazila přímo na místo. Hlídala, aby byly včas na srazech a zároveň jim vytvořila skvělou atmosféru a postarala se o super doprovodný program. Už postup do finále byl velikým úspěchem a při zisku medaile už nám došla slova. Předávání probíhalo v menším sále a aplaus, který rodiče a tanečníci juniorů a dospělých vytvořili při příchodu na chodbu, nás hřeje ještě dnes. Videa, která se nám podařilo zachytit, najdete na instagramu. Jsme vděční!

Po MS už následovalo jen pár tréninků, a především vánoční večírky a besídky. Vyzdvihnout chceme především otevřené tréninky přípravek, kde se objevilo mnoho rodičů. Přinesli cukroví, vytvořili nám i dětem báječnou atmosféru a trpělivě sledovali, jak si děti rozbalují své taneční dárky a snaží se předvést to naprosto nejlepší, co zatím dovedou. Nás taneční sál v tuto dobu zahrnulo tolik radosti a nám bylo nádherně.

Určitě si vzpomenete na mnoho další zážitků a my budeme moc rádi, když se s námi podělíte, ať už se týkají roku 2019 či jiných předchozích let. Výsledky jsou krásná věc, ale provází je mnohem více, než těch pár minut při předávání cen. To naše, co společně se všemi našimi fanoušky vytváříme, se nedá popsat pár slovy a někdy to prostě musíte zažít, ale věříme, že se Vám to tímto způsobem alespoň trochu přiblíží a uvidíte, že to není jen trénink a soutěž. Tak zase za týden 😊

SDÍLEJTE: