Queens Gambit

Formace Queens Gambit je pro nás srdeční záležitostí a také v mnoha ohledech premiérou.

Poprvé náš seniorský tým tančí jazz, opustili jsme komfortní zónu, tradiční latinský a latino styl a zkusili jsme něco nového. A přiznáváme se, nebyla to náhoda.

Naše taneční škola se pravidelně účastní IDO Mistrovství světa v jazz dance a my jsme našim seniorským tanečníkům chtěli dopřát ten zážitek. Jádro téhle skupiny poprvé soutěžilo už v roce 2009. Tenhle tým už dokázal vyhrát Mistra České republiky v různých tanečních organizacích, byl v televizi, zažil spoustu nádherných soutěží a vystoupení, ve své kategorii je opravdu špičkou v republice, ale Mistrovství světa je životní zážitek a úplně jiná úroveň. To chce zažít každý tanečník a my jsme si vzali do hlavy, že náš seniorský tým tam pojede a zažije to……a opravdu, přes všechny nesnáze, cca za dva týdny vyrážíme na Mistrovství světa do Slovinska.

A teď zpět k těm poprvé, kromě nové kategorie s námi poprvé tančí i muž. Vždy jsme měli čistě dámský tým, úplný babinec a teď se k nám přidal jeden statečný muž a my jsme moc rády, že ho mezi sebou máme. Je to úplně první formace, kterou spolu postavila Martina s Lindou (máma a dcera) a ukázalo se, že spolupráce nejen že bezvadně funguje, ale sklízí úspěch, za což jsme všichni moc vděční a je to impuls a závazek pro další práci.

Formaci Queens Gambit jsme začali trénovat v roce 2019 a připravovali jsme ji pro soutěžní sezónu 2020, bohužel v roce 2020, ani 2021 se soutěže velkých formací nekonaly. S formací jsme stihli vystoupit na Plese hudebníků v Chrudimi a pak bohužel přišla pandemie, lockdown a obávali jsme se, že to byla premiéra a zároveň derniéra. Naštěstí jsme se nerozpadli, vydrželi jsme, někdo porodil, někdo si nechal vyměnit kyčelní kloub, někdo přestal, ale zase se někdo nový do týmu přidal a konečně v roce 2022 jsme to mohli pořádně rozjet na soutěžích, a že to byla jízda!

Vyhráli jsme region, vyhráli jsme Mistrovství Čech a vyhráli jsme i Mistrovství České republiky! Tím jsme tedy získali nominaci na Mistrovství světa a začali jsme řešit organizační věci a že to bylo pořádné dobrodružství. Vždy co si pamatujeme bylo MS v Evropě. Už tak je to výprava drahá, a hlavně organizačně náročná, ale stojí to za to. Těšili jsme se tedy, že si společně s dalšími Besťáckými týmy vyrazíme zasoutěžit a uvidíme ty nejlepší světové tanečníky, užijeme si společný čas a soutěžní adrenalin….ale jako místo konání světová organizace zvolila Egypt. To byla velká čára přes rozpočet a nejenom ta finanční.

Dostat všechny nominované Besta tanečníky tak daleko nepřipadalo v úvahu jak po finanční stránce, tak po organizační. Naprosto upřímně jsme si mysleli, že pokud je to tak daleko, ani seniorský tým nebude mít zájem se zúčastnit. To jsme se ale spletli. Seniorský tým se nenechal nesnázemi odradit, všichni se navzájem namotivovali a rozhodli se, že oni pojedou, ať to stojí, co to stojí.

Přes celé léto jsme řešili, ubytování, letenky, plánování tréninků a veškeré organizační věci. V den, kdy jsme měli kupovat letenky přišla informace, že MS v Egyptě se ruší a organizace hledá nové místo konání. Termín naštěstí zůstal stejný a věděli jsme, že nové místo konání bude v Evropě. Nezbývalo tedy než čekat. Pokračovali jsme v přípravě, sháněli jsme sponzory a netrpělivě očekávali nové místo konání.

Za několik dní opravdu přišlo potvrzení, že mistrovství bude ve vesničce Podčetrtek ve Slovinsku. Po tom, co jsme si vygooglily, že Podčetrtek opravdu existuje, jsme se začali těšit do Slovinska, místo letadlem pojedeme autobusem a místo reprezentačních šatů si vezmeme bundy. Natrénováno máme, ještě pár maličkostí doladíme a těšíme se až ve světě ukážeme, jak nám to v Chrudimi tančí.

A jedna perlička na závěr. Možná si myslíte, že inspirací pro choreografii byl populární Netflixový seriál The Queen´s Gambit, ale není tomu tak. Název formace vymyslel dlouho před uvedením seriálu náš Ivo v návaznosti na image (máme černobílé šaty) a celkový dojem z formace. To, že je to šachový pojem skoro nikdo z nás nevěděl, ale to Queen´s v názvu na nás udělalo dojem a říkali jsme si, že všichni budou přemýšlet nad tím, co to queenˇs gambit znamená….Netflix nám sice trošku vypálil rybník, ale zase teď každý přemýšlí, jakou to má souvislost se seriálem😊

Tak nám prosím držte palce, ať na Mistrovství světa 1. 12. 2022 ukážeme to nejlepší!

SDÍLEJTE: