Rok 2009 – 1. Mistrovství světa a ještě mnohem víc!

Čím víc do minulosti jdeme, tím dojemnější to pro nás je! Všechny ty zážitky nás hřejí u srdce, stejně jako tanečníci či jejich rodiče, kteří taneční školou prošli.

Začínáme choreografií Kamarád, která byla plná radosti, skákání a taky skvěle využila nové „Besťácké“ teplákové soupravy. Některé tanečnice v těch svých mikinách poskakují dodnes a stále sedí perfektně 😊 Tenkrát tam byly i kšiltovky, skvělá nálada a na regionu jako bonus třetí místo. Tak holky, kdo má ještě kšiltovku?

Zmínit musíme i dvě přípravky, jejichž výuka probíhala pod vedením Aleše Nováka a jeho asistentů na ZŠ Dr. Malíka v Chrudimi 2x týdně. Mladší z nich vytvořila v choreografii Monči Secké legendární vystoupení Bobík a my si písničku z něho prozpěvujeme dodnes. Ta starší se pustila do streetu a mimo začínajících tanečníků si sem chodili zpestřit týden i pohybový slovník ostřílení nadšenci z párových či formačních tříd. Společné vystoupení vzniklo pod taktovkou Kláry Novákové a Michala Holíka.

Když už jsme u streetu, tak skočíme rovnou na soutěžní vystoupení – o první z nich se postarala skupina juniorek v choreografii Eleven babies, kterou společně utvořily Hanka Malinová, Klára Nováková a Lucka Zouharová. Jak název napovídá, tančilo se pouze v jedenácti, ale o to bližší vztahy ve skupině vznikaly. I tady jsme využily tepláky z nových soupravách a doladily je pouze o různobarevné mikiny. Nakonec z toho bylo první místo na regionu a šťastná sedmička na MČR.

I v dospělácích jsme bojovali v kategorii Hip hopu. Choreografii si vzal na starost Kapi, který k nám roky jezdil na soustředění a my jsme si užili mnoho a mnoho víkendů plných tance. Vzhledem k maturitním plesům to bylo občas vskutku náročné, ale troufám si říct, že na objednávání pizzy během obědové pauzy či dotazy našich kamarádů, co to s námi přišlo na party za frajera nikdy nezapomeneme. Zcela nové prvky pro nás byly zábavou, ale bezpochyby občas choreografa naše neschopnost, i přes veškerou snahu některé z nich udělat, ubíjela. I přesto jsme nakonec vybojovali 6. místo na Mistrovství České republiky a největší kalhoty na světě si náležitě užili.

Své zastoupení jsme samozřejmě měli i v plesových choreografiích. Veselá polka byla juniorská plesová formace s velice nízkým věkovým průměrem, neboť drtivá většina tanečníků a věkem spadala do kategorie dětí. Přesto tato formace obsadila na regionálním kole 3. místo + získala „divokou kartu“ na postup do České Lípy, kde na Mistrovství ČR vytančila 6. místo ve finále celé soutěže. Překvapivý, krásný úspěch!

O další nádherný úspěch se postarala plesová formace dětí s názvem Cafe Latino, které se podařilo získat titul Mistra republiky potřetí v řadě.  Mix tří LA tanců – čači, samby a jivu, okouzlil porotu na třech soutěžích. Region byl pro tuto skupinu vítězný, potom jsme absolvovali pohárovou soutěž v Kutné Hoře, kde jsme skončili na 2. místě, ale za týden nato v České Lípě se nám podařilo kolínké přemožitele z předcházející soutěže porazit, a zvláště po báječném výkonu ve finále děti obhájily prvenství z minulých let a staly se MISTRY ČESKÉ REPUBLIKY. Obě dvě zmíněné sestavy pocházejí z dílny Martiny Novákové.

Poslední choreografií plesových formací byla premiéra Lindy Váchové jako choreografky soutěžního vystoupení a nutno říct, že velmi úspěšná. Tato formace byla zařazena hned do dvou disciplin SUTu. Jednak mezi plesové formace, kde na Mistrovství ČR v Chrudimi získala celkově 8. místo, ovšem jedná se o otevřenou soutěž, jíž se zúčastňují i slovenské kolektivy, které však nezískávají oficiální tituly pro ČR. Mezi českými soubory bylo Sway na krásném 4. místě. Další účast byla v showformacích. Region ve Chvaleticích byl vítězný a MČR v Plzni letošní úspěch této formace potvrdilo ziskem titulu 1. vicemistra pro rok 2009. V semifinále nám technik v průběhu tance náhle vypnul hudbu, za což se pořadatelé omluvili, tančili jsme znovu, a to za ještě vydatnější podpory nejen našich Patů a Matů, ale i celého sálu. Atmosféra byla bouřlivá a jedinečná, bylo to finále, kdy tančíte pro publikum, které zvedá Vaše výkony do neuvěřitelných výšin. A na závěr přišla ta krásná stříbrná odměna.

Úplně poprvé se v tomto roce předvedly našemu publiku při Dni otevřených dveří Naše ženy a jejich vystoupení Paso Doble, ale to už víte, pokud jste si přečetli článek, který byl věnován pouze jim. Tohle vystoupení odstartovalo nádhernou etapu, která rozhodně ještě není u konce a my se nemůžeme dočkat jejího pokračování!

Mimo všechny výše zmíněné choreografie a disciplíny jsme také soutěžili v těch pro nás tradičních. V kategorii dětí, tedy té nejmenší soutěžní, to byla „SIMBA“ parketová taneční kompozice plná energie, bojovnosti, odhodlanosti a zároveň úsměvů i radosti. První soutěž absolvovaly dívky ve Chvaleticích na regionu a získaly stříbrnou medaili, ta se jim tak zalíbila, že na Mistrovství České republiky podaly ještě lepší výkon a získaly opět stříbro a s ním i titul 1. vicemistra České republiky pro rok 2009. Tato formace byla jednoduše nezapomenutelná a my jsme ji tedy takzvaně „oprášili“ a s malou skupinou dětí vyrazili v roce 2013 na Mistrovství světa – samozřejmě v novém kabátu i složení. To, že ji dívky milovaly minimálně stejně jako my, dokazuje i karneval o mnoho let později, kdy se nám předvedly ve stejné sestavě, a dokonce stejných kostýmech.

V kategorii juniorů byly formace rovnou dvě. Věkovým průměrem mladší z nich byla show formace HOTEL RITZ, která na regionu ve Chvaleticích získala druhé místo a postup na Mistrovství České republiky. Dle nasazení na tréninku bylo jasné, že chtějí víc, než stříbro. Začalo tedy období perných tréninků a zároveň přišla i smůla v podobě zranění, které bohužel vyřadilo jednu z tanečnic – shodou okolností tu, která byla v jedné z hlavních rolí. Do České Lípy tedy jel tým v lehkém oslabení, ale o to více odhodlán. K báječné chvíli došlo těsně před nástupem k finalovému boji, kdy dívky začaly skandovat, že tančí pro Míšu, pro Míšu…, a to jsou přesně ty chvíle, které chcete zažít. Nakoply se navzájem neuvěřitelně a zatančily to nejlepší, co mohly. Porota jim udělila titul MISTRA ČESKÉ REPUBLIKY!!!

Parketová taneční kompozice „Irský motýl“ byla také v juniorské věkové kategorii. Tuto choreografii tančilo celkem 18 dívek a byla věnována Hanah. Formace byla tančena i stavěna s ohromnou láskou a zabodovala bez jakékoliv ztráty. Na regionu ve Chvaleticích vyhrála a své vítězství bravurně zopakovala i na Mistrovství České republiky. Získala tak pro chrudimskou Bestu další titul MISTRA ČESKÉ REPUBLIKY! V této kategorii parketových tanečních kompozic juniorů to bylo pod vedením Martiny Novákové již po páté v řadě!

Posledním dílem z dílny úspěšné choreografky byla formace BOSS. Tato formace nastoupila do obou tanečních organizací. Soutěže Svazu učitelů tance absolvovala se ziskem zlata z regionu a na Mistrovství ČR potvrdila své kvality nejlepšího souboru z východních Čech a skončila rozdílem jedné známky na skvělém 3. místě. V Czech dance organization jsme vstoupili do discipliny jazz dance formace – extraliga, a absolvovali region v Hradci Králové – samé jedničky, první místo. Dále Mistrovství Čech v Pardubicích – opět o jednu známku 2. místo (tentokrát za Prahou) – tedy titul 1. vicemistra Čech 2009. A nakonec se ziskem stříbra a titulu 1. VICEMISTR ČESKÉ REPUBLIKY nominovala na Mistrovství světa 2009.

A to bylo první Mistrovství světa, které odstartovalo každoroční účast. Ve chvíli, kdy jsme zjistili, že se odehraje v Polsku, nikoliv v předem avizované Kanadě, skákali jsme metr do vzduchu. Po zjištění, že nás čeká 18 hodin cesty autobusem a bude to stát hooooodně peněž nás prvotní radost přešla. Nicméně jsme tak jet chtěli a tak začalo sbírání finančních příspěvků a ačkoliv velkou část museli uhradit tanečníci z vlastních zdrojů, pár sponzorských darů se sehnalo a my jsme mohli zažít pro nás něco neskutečného. Původní sestava dvou kluků a 18 slečen se změnila v ryze dámskou záležitost, která vyrazila dobýt svět. Ohromné překvapení bylo, že naše široké dlouhé nohavice a pánské košile jsou rozhodně největším kostýmem celé soutěže a provazem na konci vystoupení díru do světa pravděpodobně neuděláme. Nezalekly jsme se. Byla to první jazzová sestava a zároveň naše nová velká láska. Rozcvičovaly jsme se naplno a bavily se různými tanečními styly. Soupeře jsme obhlížely od začátku do konce a nemohly uvěřit do jakých pozic dokážou nastavit svá těla. My se mohly potrhat smíchy při pokusech o podobně rozsahy, a ještě víc ve chvíli, kdy jsme se navzájem zapínaly do kostýmů v leže na zemi, protože ten pas byl vážně na milimetry a dobře, měly jsme možná nějaké navíc – oproti soupeřům rozhodně 😊 Ti byli na tanečním parketu jako armáda a nám bylo jasné, že jednou chceme patřit mezi ně. Nesmíme zapomenout zmínit, že celou tuhle formaci na Mistrovství světa odtančily dvě naše tanečnice – Linda s Kristýnkou – smekáme klobouk ještě teď – na podpatcích! A to byl fakt výkon. Důležité je říct, že jsme nebyly poslední a celý ten výlet nás neskutečně inspiroval. Děkujeme všem, kdo tam byli s námi, nebo tuto akci, jakkoliv podpořili – odstartovala pro nás zcela nové období a dovolila nám vstoupit do nového světa.

Posledním skvělým zážitkem z tohoto roku je jednoznačně párty v Barace Chrudim, což byl bezpochyby bar s nejlepším a nejprostornějším parketem a my jsme si ho večer po regionu náležitě užili. Vyrazili jsme všichni společně jako velká rodina i s našimi trenéry, rodiči, a navíc v oblečení z PATA a MATA. Byla to párty plná tanečníků a radosti z předchozího dne plného výher. To vše se tam promítlo a my budeme na tenhle večer navždycky vzpomínat. Protože prostě zbožňujeme všechny ty akce, které se s tancem pojí.

SDÍLEJTE: